הרצאה: שיתוף-הציבור ותחרויות ככלי לחדשנות

קהל-יעד  אנשי מדיניות, אסטרטגיה, תכנון, חדשנות, סקטור ציבורי ופרטי
מתכונת  הרצאה פרונטלית
משך ההרצאה  60 דקות

מה משותף לצי הבריטי, ל-Space IL, לבית האופרה בסידני ולמילון אוקספורד? כולם קשורים לתחרויות שמטרתן היתה לערב את הציבור הרחב במציאת פתרונות לבעיות מורכבות. 
חכמת-ההמונים איתנו כבר מאות שנים, ותחרויות קיימות עוד הרבה קודם-לכן. אך כיצד השניים קשורים זה לזה? כבר בשנת 1714 השיקה הממשלה הבריטית תחרות נושאת פרסים למי שימצא פתרון טכנולוגי למדידת קווי אורך עבור אוניות צי הוד-מלכותו. בשנים האחרונות חווה התחום זינוק מטאורי: בארצות-הברית לבדה פועלים למעלה מ-3000 חברות וארגונים העוסקים בחכמת-המונים. מקום מיוחד מוקדש לתחרויות המשלבות את הציבור בניסונות למצוא פתרונות - טכנולוגיים בעיקר - לבעיות שונות: מטיסות לחלל ועד מדידת קרקעית האוקיינוסים. מחיזוי אירועים פוליטיים ועד הצלת יערות האמזונס. ההבנה, כי העולם שסביבנו מורכב מכדי שמספר מצומצם של אנשים יוכלו לפתור בעיות בקנה-מידה גלובלי, דוחפת ארגונים פרטיים, ציבוריים ומלכ"רים לנסות ולהניע את הציבור לפעולה, באמצעות תחרויות נושאות פרסים.

 נושאי ההרצאה 

  • העקרונות הבסיסיים העומדים מאחורי חכמת-ההמונים ותחרויות המערבות את הציבור; 

  • מקרי מבחן מהעבר ומההווה של תחרויות שהביאו לפריצות דרך טכנולוגיות ואחרות;

  • קווים מנחים ועקרונות לעריכת תחרויות ציבוריות ככלי לחדשנות. 

 

על המרצה 

ד"ר שי הרשקוביץ הוא חבר הנהלה בחברת לינקס מחקר ואסטרטגיה, וראש המחקר בארגון XPRIZE – מוסד ללא כוונת רווח העוסק בקידום חדשנות טכנולוגיות באמצעות חכמת-המונים. בתפקידו זה, הוא עוסק בטכנולוגיות עתידניות, ומשלב בעבודתו שימוש בכלי מחקר מתקדמים, חכמת-המונים ותחרויות. 
ד"ר הרשקוביץ צבר נסיון רב בהובלת תהליכים אסטרטגיים ומחקריים בסקטור הציבורי והפרטי, בעולם ובישראל. הוא מומחה למודיעין, מתודולוגיות מחקריות וחכמת-המונים.
לד"ר הרשקוביץ דוקטורט במדע-המדינה ופוסט-דוקטורט מאוניברסיטת מרילנד; הוא מחבר-שותף של ספר העוסק בהסטוריה של אגף-המודיעין בצה"ל, והוא מפרסם דרך קבע מאמרים בכתבי-עת מקצועיים ובעתונות בעולם ובישראל, דוגמת Wired, TechCrunch, הארץ וגלובס. בימים אלה הוא מסיים את כתיבת ספרו הבא, העוסק בטכנולוגיות מפציעות ועתיד המודיעין הלאומי.

כל הזכויות שמורות © 2007-2018 לינקס מחקר ואסטרטגיה בע״מ