הרצאה: עתיד המודיעין

קהל-יעד  אנשי מדיניות, אסטרטגיה, תכנון, מודיעין ומחקר; סקטור ציבורי ופרטי
מתכונת  הרצאה פרונטלית
משך ההרצאה  60-75 דקות

מה משותף ליהושע בן-נון, הקרדינל רישלייה, אלן טיורינג, הנשיא טרומן, קים פילבי ואלכסנדר ליטוויננקו? כולם עמדו בלב פרשיות מודיעין מסעירות שעיצבו את דמותם של ארגוני ביון ברחבי העולם.
מודיעין אמנם קיים משחר ההסטוריה האנושית; ובכל זאת, אנחנו ניצבים היום בפני עידן חדש שמקובל לכנותו 'המהפכה בענייני המודיעין'. רכיב מרכזי במהפכה זו היא התפוצה הגוברת של טכנולוגיות מידע. אמנם, טכנולוגיה ומודיעין תמיד הלכו יד-ביד, אולם קפיצת המדרגה הטכנולוגית חסרת-התקדים של העשור האחרון מחייבת ארגוני ביון להגדיר מחדש את מקומם במפעל הבטחון-הלאומי. 
כיצד בינה-מלאכותית, ביג-דאטה, רובוטיקה ובלוקצ'יין מעצבים את המבנה והתפקוד של ארגוני ביון? איזה תפקיד משחקות חברות פרטיות בשינוי זה? האם איומים חדשים וישנים (דוגמת פייק-ניוז או הדומיננטיות המחודשת של שחקנים מדינתיים) - מחייבים ארגוני מודיעין לחשוב מחדש על תפקידם? וכיצד מגמות חברתיות דוגמת הדרישה לפרטיות והדמוקרטיזציה של הידע, משפיעות וישפיעו על עולם הסתרים של המודיעין?

 נושאי ההרצאה 

  • מגמות העומק המחייבות ארגוני ביון ברחבי העולם להשתנות; 

  • הטכנולוגיות הניצבות בחוד-החנית של את המהפכה החדשה בענייני מודיעין; 

  • טכנולוגיות ושירותים מודיעיניים שמציע השוק הפרטי;

  • המשמעויות הנגזרות לעבודת המודיעין (לדוגמא, הפתעה והתרעה, המחקר המודיעיני ודמותו של איש המודיעין).

  • ההרצאה תשלב דוגמאות ומקרי מבחן מארצות-הברית ומדינות נוספות במערב; ותדון בחוד-החנית של פיתוחים טכנולוגיים מודיעיניים בסקטור הציבורי והפרטי כאחד.​

 

על המרצה 

ד"ר שי הרשקוביץ הוא חבר הנהלה בחברת לינקס מחקר ואסטרטגיה, וראש המחקר בארגון XPRIZE – מוסד ללא כוונת רווח העוסק בקידום חדשנות טכנולוגיות באמצעות חכמת-המונים. בתפקידו זה, הוא עוסק בטכנולוגיות עתידניות, ומשלב בעבודתו שימוש בכלי מחקר מתקדמים, חכמת-המונים ותחרויות. 
ד"ר הרשקוביץ צבר נסיון רב בהובלת תהליכים אסטרטגיים ומחקריים בסקטור הציבורי והפרטי, בעולם ובישראל. הוא מומחה למודיעין, מתודולוגיות מחקריות וחכמת-המונים.
לד"ר הרשקוביץ דוקטורט במדע-המדינה ופוסט-דוקטורט מאוניברסיטת מרילנד; הוא מחבר-שותף של ספר העוסק בהסטוריה של אגף-המודיעין בצה"ל, והוא מפרסם דרך קבע מאמרים בכתבי-עת מקצועיים ובעתונות בעולם ובישראל, דוגמת Wired, TechCrunch, הארץ וגלובס. בימים אלה הוא מסיים את כתיבת ספרו הבא, העוסק בטכנולוגיות מפציעות ועתיד המודיעין הלאומי.

כל הזכויות שמורות © 2007-2018 לינקס מחקר ואסטרטגיה בע״מ